metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 29 °C

Čtvrtek 27. června 2024. Svátek má Ladislav

Rohatý fenomén, který ovládal Prahu, žije. Sochy krav jsou pořád v ulicích

  18:10
Od zahájení charitativního projektu CowParade, který zaplnil ulice Prahy pestrobarevnými kravami, uplynulo dvanáct let. Za tu dobu většina z více než dvou set rohatých soch ze sklolaminátu zmizela. Některé ale přetrvaly. Do deníku Metro zaslali fotografie více než třicetihlavého stáda.
Díky této krávě se můžete stát modelkou. Výzva k hledání krav, kterou deník...

Díky této krávě se můžete stát modelkou. Výzva k hledání krav, kterou deník Metro vyhlásil, má u čtenářů velký ohlas. Našli jste jich přes třicet. Ta v průchodu na Václavském náměstí je pokreslena dívčími zadečky. Stačí k ní přistoupit z boku a fotka je na světě. Více fotografií našich čtenářů najdete na Metro.cz. | foto: Patricie HoláMetro.cz

„V roce 2004 jsme si s tehdejší manželkou ke každé z nich udělali výlet, vyfotili si ji a umístili na náš web, který jsme jim zasvětili,“ líčí vzpomínky na tento fenomén čtenář Karel Kilián.

Sochy krav měly ve své době obrovský ohlas a po vzoru New Yorku, Tokia či Bruselu se na některých místech republiky zachovaly dodnes. „Některé z krav, které byly tehdy k vidění, byly vydraženy ve prospěch charity nebo se odstěhovaly do různých koutů republiky,“ uvedl Kilián, který před dvanácti lety ukořistil fotografie 216 z 217 krav.

Ta poslední se tehdy ukrývala ve studiu televize Prima, kam nebyl veřejnosti umožněn přístup. Dnes se pase v areálu střediska pro nevidomé Dědina na Praze 6. „Kráva nám byla darována,“ vysvětluje pracovnice střediska Naděžda Modráčková.

Padesátikilové sochy vytvořil sochař Pascal Knapp ve třech různých pozicích: stojící, ležící a pasoucí se. Umělecky se na nich vyřádili tvůrci v čele s Janem Saudkem či nedávno zesnulým Bořkem Šípkem. Motto akce tehdy znělo: Krávy nám řeknou, jací jsme. „Naplnění kréda je otázkou, někteří díky kravám přispěli na dobrou věc, jiní je ničili,“ dodává čtenář Kilián.

Našli jste třiatřicet soch

Většina z nich se stěhovala nebo změnila majitele.

  • Každá kráva měla svého sponzora či majitele, jímž se mohla stát libovolná právnická či fyzická osoba. Sponzorství stálo 195 tisíc korun, v případě koupě šlo o 245 tisíc.
  • Zatímco sponzorované krávy se na závěr akce vydražily v aukci konané pod vedením mezinárodní síně Sotheby`s, zakoupené sochy po skončení pražské výstavy zůstaly svým majitelům.
  • Některé sochy vytrvaly na svých místech, jiné se přesunuly do soukromých zahrad či jiných částí republiky. Nejvýš se podívala kráva s vyobrazením jazzových saxofonistů, která je umístěna v Krkonoších u Chalupy na Rozcestí (viz foto).
  • Další fotografie můžete vidět zde.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dobrácký nešika má tři dny na záchranu babičky. Parodie se vidí jako hit sezony

vydáno 27. června 2024  13:59

Rychle a zběsile, Terminátor 2, Mission: Impossible, Rambo, Indiana Jones, ale taky Kingsman nebo Dámský gambit. To je výčet několika snímků, ze kterých...  celý článek

Rodák z Brna míří do vesmíru. Strach nemá, těší se na výcvik i samotný let

vydáno 27. června 2024  8:00

Česká republika s velkou pravděpodobností vyšle do vesmíru svého prvního astronauta. Bude jím armádní stíhací pilot a brněnský rodák v jednom Aleš...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Menstruační chudoba nutí ženy určovat si priority. Pro některé je nákup pomůcek finanční zátěž

vydáno 26. června 2024  17:00

Výrobky pro ženy jsou obecně dražší než výrobky pro muže. I přestože to některé ani nenapadne, hlavně muže ne, existují ženy, pro něž menstruace znamená...  celý článek