metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 29. června 2024. Svátek má Petr, Pavel

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

  12:20
Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z Československa.

Další 3 fotografie v galerii
Československá televize natáčí potápěče, kteří ze dna Černého jezera vynášejí bedny, v nichž byly pozoruhodné dokumenty. | foto: ČTK

Vydejte se s námi na Šumavu, k Černému jezeru, do 50. let a počátků studené války. Zdejší hvozdy byly veřejnosti nepřístupné, téměř na dohled už leželo imperialistické Německo.

Doba se ale měnila, v 60. letech již tály ledy, ke vstupu k choulostivé hranici stačilo razítko od ministerstva vnitra. Toho využili reportéři Československé televize, kteří svůj investigativní pořad Zvědavá kamera zavedli v dubnu 1964 právě k Černému jezeru. Kolem něj se odpradávna točily fantastické povídačky, jeho zázračná voda prý měla kdysi „zakonzervovat“ kompletní svatební průvod i s jakousi prokletou hraběnkou uvězněnou v kočáře. Reportéři a jejich potápěči však nevylovili víc než nezajímavé harampádí a pár zrezlých zásobníků ještě z druhé světové války.

Ladislav Bittman. V roce 1964 měl 33 let.

Kardinálně důležité však bylo, že mezi žabími muži s ploutvemi a bombou na zádech byl i Ladislav Bittman, důstojník StB. Zrodila se akce Neptun, která „přečurala“ i zahraniční zpravodajské služby.

Poplach mezi prominenty
Neptun se roztočil přesně před šedesáti lety, v sobotu 20. června 1964. Scénář i provedení narýsoval agent Bittman, který obstaral pět beden, jež měly být opatřeny hlavičkou Říšského hlavního bezpečnostního úřadu. Dokonalou patinu beden i jejich obsahu zajistila sovětská KGB.

Dobrá práce. Šokující „nález“, který zpopularizovala Zvědavá kamera, způsobil, že v západním Německu padaly hlavy, a dokonce byla o pět let prodloužena platnost promlčecí lhůty válečných zločinů. To proto, že dokonale zfalšované dokumenty připomněly válečné hříchy mnoha prominentů západoněmeckého i rakouského režimu, krom jiných i spoluzakladatele Sudetoněmeckého krajanského sdružení Emila Franzela.

Lubomír Štrougal, v letech 1961 - 1965 ministr vnitra ČSSR. Za normalizace, v letech 1970 až 1988, premiér.

Uhranutí Američani
Lubomír Štrougal, v té době ministr vnitra, posléze do mnoha kapitalistických zemí včetně USA nabídl kopie dokumentů vylovených z Černého jezera.

Ani Československá televize nezahálela. Promptně o „nálezu“ natočila dokument, který sklidil velký divácký úspěch a byl oceněn i na mezinárodních festivalech. Americký časopis Life si dokonce u Československé tiskové agentury zajistil exkluzivní reportáže z „nálezu desetiletí“.

Celá geniálně zosnovaná akce Neptun nakonec praskla vlastně náhodou. Způsobil to její mozek Ladislav Bittman. O peripetiích tohoto neuvěřitelného muže si přečtěte v přiloženém infoboxu.

Z komunisty profesorem Bostonské univerzity

  • Ladislav Bittman vstoupil do Komunistické strany Československa v roce 1946 ve věku 15 let. Od roku 1950 studoval na fakultě mezinárodních vztahů. Řadil se mezi premianty, jasně mu bylo naznačeno, že se po dokončení studií stane členem rozvědky.
  • Bittmanův úspěch s akcí Neptun vedl k tomu, že byl vyslán jako speciální agent do Vídně. Tam jej zastihly události pražského jara 1968. Bittman zradil.
  • Z Vídně přes Německo odjel do Spojených států, kde v roce 1971 vypovídal před podvýborem Senátu amerického Kongresu. Hovořil i o akci Neptun.
  • Díky svému předchozímu postavení u Státní tajné Bezpečnosti (StB) předal americkým úřadům informace o tajných agentech StB působících v Německu a Rakousku. Československé soudy ho za to odsoudily k trestu smrti.
  • Pod novým jménem Lawrence Martin Bittman později působil na Bostonské univerzitě, kde přednášel o mezinárodních vztazích, dezinformacích a propagandě. Po ukončení akademické kariéry odešel do penze a věnoval se výtvarnému umění. Zemřel v roce 2018.
  • Odtajnění celého návrhu akce Neptun určeného pro ministra vnitra Lubomíra Štrougala proběhlo až v roce 2006, kdy byl zrušen stupeň Přísně tajné.
Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Senior rekordman. Během 16 let nashromáždil největší sbírku pohlednic fotbalových stadionů

vydáno 29. června 2024  6:57

Pro Čechy fotbalové EURO skončilo neslavně. Šampionát ale pokračuje dál. S trochu jiným pohledem na fotbal přišlo Muzeum rekordů v Pelhřimově. To...  celý článek

K byznysu ji přivedla láska k vodě i manželovi. Založila úspěšnou cestovku pro vodáky

vydáno 28. června 2024  18:41

Ve třiadvaceti letech s manželem založila vodáckou cestovku Povoda. Tehdy si Anna Holubová vystačila s dvacet let starým autem a s vozíkem na lodě. O dva...  celý článek

Béčko, jež navždy zmizelo. Jak vypadaly stanice metra v době vzniku a jak vypadají v současnosti?

vydáno 28. června 2024  4:34

V aktuálním čísle vydání zpravodaje dopravního podniku DP kontakt si můžete prohlédnout srovnávačky, jak se do těchto stanic s uplynulými léty zakousl zub...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek